רזולוציה

מתוך אנציקלופדיה

זוהי הגרסה המאושרת של הדף הזה; היא לא העדכנית ביותר. להציג את הגרסה העדכנית ביותר.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

רזולוציה הינו מונח המתאר את כמות הנקודות בתמונה דיגיטלית ומשמש ם בתחומים נוספים.

לשם דוגמא, מסך טלוויזיה באיכות Full HD מציג 1080 שורות של 1920 נקודות. כל נקודה כזו הינה מרכיב קטן של התמונה, ויחד יוצרות הנקודות תמונה ברזולוציה גבוהה. גם בהדפסה וצילום, הרכיבים השונים הינם בעלי רזולוציה שונה ובעלי יחס צפיפות נקודות-לאינץ' שונה. ככל שהרזולוציה גבוהה יותר וכמות הפיקסלים לאינץ' גבוהה יותר, כך התמונה המתקבלת הינה איכותית ומפורטת יותר.

ניתן לציין רזולוציה באמצעות פירוט של כמות הפיקסלים של הרוחב ושל הגובה כנהוג במסכים - לדוגמא: מסך בעל רזולוציה של 1920x1080, כלומר 1080 שורות של 1920 פיקסלים כל אחת; או באמצעות סיכום של סך כל הפיקסלים הקיימים בתמונה כנהוג במצלמות דיגיטליות - לדוגמא: במצלמה בעלת חיישן ברזולוציית 5MP יש בכל תמונה חמישה מיליון פיקסלים בסך הכל.

בדפוס נהוג לציין את הרזולוציה לפי כמות הפיקסלים הנמצאים באינץ' או בסנטימטר - לדוגמא: 300 ppi (ראשי תיבות של Pixel Per Inch - נקודות לאינצ'). באופן כזה ניתן להדפיס תמונה ע"ג שטח קטן ולקבל איכות טובה, אך כשנגדיל את התמונה האיכות תופחת, מכיוון שכמות הפיקסלים לאינץ' יורדת.

במחשבים ניתן בדרך כלל להגדיר את הרזולוציה של המסך באמצעות שינוי הגדרות התצוגה. רזולוציה גבוהה תספק שטח עבודה רחב יותר אך טקסט ואלמנטים קטנים יותר, ורזולוציה נמוכה תיתן את ההיפך. גם מאיצים גרפיים נמדדים ביכולתם לעבוד עם רזולוציות מסך גבוהות.

הסטנדרט אליו צועדת התעשייה באופן כללי הינו Full HD 1980x1080 עבור וידאו ומעל 5MP עבור תמונות סטילס.

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים